Termal Sauna Kemer Ürün Görseli

Çalışırken nasıl yağ yakılır?

Kimsin? Demek istediğim, nasıl bir koşucu sensin?

Genellikle bir koşu ister ve yoldayken hareketin tadını çıkarır mısınız? Veya daha sonra vücudunuzu iyi hissettiren bir duş almaktan memnun musunuz?

Dürüst olalım: Çoğumuz koşu seviyoruz çünkü sadece dantel yapmıyoruz. Ama dünkü çikolatalı kek yüzünden, doğumgünü partisine gelen bu yarım şişe şarap ya da planlı 5 ayrı yemekten “kaçmak” istediğimiz için. İşe yarıyor mu? Yağ yakma ve koşma hakkında birkaç gerçek var.

Yağ yakmayı artırmak için boş bir karnın üzerinde mi yoksa sağdaki “bölgede kalmak” için düşük bir kalp atış hızında koşturmak daha iyi olur mu? Veya, bu fazla kilolu savaşmak için kısa ama yorucu aralıklarla mı hareket etmeliyiz? Bugün, koşarken yağ yakmanın en iyi yolu açık bir ışık tutmak istiyorum.

Yağ yakma ne demektir?

Yağ yakma, vücudumuzun yağ oksitleme veya yanma kabiliyeti ve karbonhidrat yerine yakıt olarak yakıt tüketme kabiliyetini ifade eder. Bu aerobik bir süreçtir – oksijen yardımı ile yağ parçalanır. Genelde, Nordic yürüyüş, koşu veya bisiklet gibi yüksek oksijenli faaliyetler sırasında daha fazla yağ yakılır.

Ne zaman yağ yakacağız?

Çoğu yağ düşük yoğunluklu fiziksel aktiviteler sırasında yakılır. Şekli ne kadar iyi olursa, metabolik süreçte yağ yüzdesi o kadar yüksek olur. Ve aktivite ne kadar uzun olursa, yağ oksitlenmesi (yanması) da o kadar yüksek olur.

Koşarken yağ yakmak nasıl

Tam bir konuşma yapabileceğiniz bir hızda çalışırken ideal bir şekilde yağ yakarsınız. Uzmanlara göre, bu teorik olarak 8 saate kadar yavaş kalabildiğiniz bir hız olmalıdır! Artı, vücudunuz yağdan bir çalışma bittikten sonra 2-3 saat yanmaya devam ederken vücudunuzun yağ kaybından da yararlanabilirsiniz. Birkaç kilo vermek istiyorsanız, o zaman çerçevesinde sıvıları ve belki biraz protein içtiğinizden emin olun.

Boş bir midede eğitim

Yağ metabolizmasını iyileştirmek için yavaş, kahvaltı öncesi koşmak için yeterince oturduğunuzu düşünüyorsanız, yapın:

  • Sabahları, boş bir karnında – maksimum 40 dakika.
  • Maks. oksijen tüketimi (VO2 max)% 50-60

Yüksek yoğunluklu eğitim

Daha iyi olan nedir? Daha uzun, daha yavaş bir “yağ yakma” veya daha yüksek bir kalp atış hızında birkaç sprint? Bir yandan, yavaş bir çalışma sırasında ideal yağ yakma bölgesinde olursunuz. Öte yandan, yoğun aralıklarla antrenman kaslarınızı daha da zorlar. Anaerobik bölgeye ulaşana kadar kalp atış hızımızı arttırdığımızda, vücudumuz karbonhidrat rezervlerine başvurur ve sert kas işlerinden dolayı daha kalori yakar – hatta çalıştırıldıktan sonra bile. Ardından egzersiz sonrası yağ yakma işleminden (EPOC, aşırı egzersiz sonrası oksijen tüketimi) yararlanabilirsiniz.

Yüksek yoğunluklu, anaerobik eğitim seanslarında, metabolik süreçteki yağ yüzdesi düşüktür. Bununla birlikte, yoğun egzersiz nedeniyle toplam kalori tüketimi daha yüksektir. Artı, vücut iyileşme için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar, böylece daha fazla yağ yakılır.

Bence, muhtemel bir çözüm, aerobik bölgede (çalışırken konuşmayı sürdürmenin kolay olduğu) hem de kısa, yoğun aralıklarla (yalnızca haftada bir kez yapılması gereken) daha yavaş, rahat çalışmalarda bulunmak olacaktır.

Özellikle hızlı uykuda olduğunuzda , vücudunuz yağları verimli bir şekilde yakıp sola yakalayamamış olsun ya da olmasın, doğru diyet ve uyku kalitenize bağlıdır; zira yağ yakma 24 saat sürer.

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )